Vai apdraudētas arī pensijas?

Anonīms saglabāja, Ot, 03/08/2011 - 02:45

Trīs pēdējā laika satraucošākās aktualitātes sociālā nodrošinājuma jomā ir: 1)  netaisnīgā Latvenergo tarifu celšana, ko solījusies apstrīdēt tiesā Kristīgo demokrātu savienība,  2) valdības plānotie ietaupījumi izglītības jomā, tostarp uz mākslas izglītības rēķina, kurus izdevies pagaidām apturēt, pateicoties mākslas augstskolu straujajai reakcijai, un 3) plāni par pensiju samazināšanu.Ja valdība mēģinās atņemt piemaksas pensijām, Latvijas pensionāru federācija (LPF) vērsīsies tiesā, intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) pirmdienas vakarā sacīja federācijas priekšsēdētāja Aina Verze.


Viņa pauda sašutumu par ekonomistu publiski paustajiem viedokļiem, ka pensionāri nevēlas solidarizēties un krīzes laikā nepiekrīt pensiju samazināšanai.


"Uzpeld šādi eksperti, un tas viss tādā aizvainojošā garā tiek pasniegts, cilvēka cieņu aizskarošā veidā. Pensijas visas ir likumīgas," uzsvēra Verze. Pensiju piemaksas nedrīkst noņemt tiem cilvēkiem, kam tās jau ir piešķirtas.


Pensijas piemaksu aprēķina par nostrādātajiem gadiem padomju laikos un 90.gadu sākuma darba gadiem, kad vēl ieviestas nebija individuālo sociālo iemaksu uzskaites sistēma, kas parādījās 1996.gadā. Saskaņā ar Labklājības ministrijas datiem, vidējais piemaksu apmērs vienam pensionāram ir 23 lati mēnesī, kas gadā kopumā veido 143 miljonus. Izskanējis, ka tas varētu būt iespējamais ietaupījums budžetā.


Vairāki ekonomisti pēdējā laikā intervijās medijos ir izteikušies, ka bez pensiju samazināšanas Latvijā nevarēs iztikt. Savukārt premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") ir pieļāvis, ka diskusija par pensiju sistēmas maiņu ne tikai saņemšanas vecuma ziņā, bet arī par iespējamo pensiju apmēra samazināšanu, ir sociālā budžeta ilgtspējas jautājums un diskusijas par to būs. "Diskusija jebkurā gadījumā būs, bet, protams, ka būtu pozitīvi no tā izvairīties, tas ir mans personīgais viedoklis. Bet tas būs atkarīgs no tā, kā tālāk attīstīsies valsts ekonomika un tālāk pieaugs nodokļu ieņēmumi," skaidroja Dombrovskis.


 


Diskusijas rosināšanai:


1)      Ko darīt, ja pensionāri zaudē tiesā un arī tarifus neizdodas apstrīdēt?


2)      Kādi ir tālākās cīņas veidi, lai nepieļautu cilvēku nonākšanu zem iztikas minimuma?


3)      Kas ir jāmaina ekonomiskajā politikā un ideoloģijā, lai Latvija izkļūtu no krīzes?

0 comments

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Atļautie HTML tagi: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.

Vairāk par formatēšanas iespējām

CAPTCHA
Lai novērstu SPAM nejaucības
Image CAPTCHA
Ievadiet attēlā redzamos simbolus.