Vai vajadzīgs tautas vēlēts pezidents?

Anonīms saglabāja, Sv, 02/06/2011 - 21:57

Pēdējā laikā daudz tiek runāts par tautas vēlētu prezidentu. Atklāts ir jautājums – vai palielināt prezidenta pilnvaras. Arī ievēlēšanas mehānismi var būt dažādi, piemēram, Igaunijā prezidentu ievēl parlamenta un pašvaldību deputāti. Viens ir skaidrs – bez nopietnām izmaiņām Satversmē pašreizējā politiskā sistēma Latvijā izskatās bezcerīgi. Par to tikšanās reizē Gulbenē runājusi arī Valsts kontroliere Inguna Sudraba.  Pretargumenti šādām izmaiņām ir bēdīgā Austrumeiropas valstu pieredze: prezidentālas republikas apstākļos pie varas nonāk prezidenta radinieku klani (Azerbaidžāna) vai iedibinās autoritārisms (Baltkrievija).

Valsts kontroliere Inguna Sudraba uzskata, ka Latvijā būtu jāmaina Satversme, lai prezidentu ievēlētu nevis parlaments, bet tauta. Tā tikšanas laikā ar gulbeniešiem atzinusi valsts kontroliere, ziņo laikraksts "Dzirkstele".

Uz jautājumu, kā panākt pozitīvas pārmaiņas valstī, Sudraba pauda: "Mums ir jāmaina Satversme." "Esmu starp tiem cilvēkiem, kuri tā uzskata. Es neredzu, kā citādāk var panākt pārmaiņas. Ir vajadzīgs visas sabiedrības, visas tautas ievēlēts prezidents," uzskata Sudraba. Viņa te saredz sabiedrības ieguldījumu, panākot Satversmes grozīšanu, ziņo "Dzirkstele".

Sudraba tikšanas laikā arī atzinusi, ka Valsts kontrole, kuru viņa vada sešus gadus, savā ziņā ir tomēr sekmējusi pozitīvas pārmaiņas valstī. "Ir cita informētības pakāpe! Uzskatu, ir liels mūsu ieguldījums, ka cilvēki saprot to, kas notiek valstī, kā būtu jābūt, kad runa ir par nodokļu maksātāju naudu," paudusi Sudraba. Viņa uzskata, ka situācijas izpratne – tas vien jau ir "liels solis uz priekšu".

Sudraba pirms 10.Saeimas vēlēšanām ir uzrunāta par iespēju kļūt par deputātes kandidāti, taču viņa šos piedāvājumus noraidījusi. Viņa vairākkārt skaidrojusi, ka nevēlas iesaistīties politikā, un arī atteiktos vadīt valdību, ja viņai pēc vēlēšanām kāds politiskais spēks to piedāvātu.

Savukārt Valsts prezidents Valdis Zatlers iepriekš pieļāvis iespēju 10.Saeimai iesniegt priekšlikumus izmaiņām Satversmē, paredzot Latvijā tautas vēlētu prezidentu.

Diskusijas rosināšanai:

1) Kādas izmaiņa Satversmē ir aktuālākas par prezidenta ievēlēšanas kārtību?

2) Vai vēl būtiskāka par prezidenta ievēlēšanu nav izpildvaras nodalīšana no likumdevēju varas?

3) Kā tikt pie profesionāļu valdības (nevis politiskām marionetēm)?

4) Kas būtu jāmaina Satversmē un likumos, lai aizkavētu valsts varas zaru koncentrāciju šauru grupu rokās? (Viens no risinājumiem ir noteikt ar likumu, ka ministri nevar atpakaļ pāriet darbā parlamentā. Vienreiz attiekušies no deputāta mandāta – tie to zaudētu uz visu Saeimas pilnvaru termiņu.)

5) Kuri cilvēki konkrēti šobrīd būtu cienīgi kļūt par Latvijas valsts prezidentiem?

3 komentāri

Kā redzams, tad viedokļi ir

Rakstīja No malas (nav pārbaudīts), Pr, 07/04/2011 - 22:34

Kā redzams, tad viedokļi ir diametriāli pretēji. Jautāums vēl ir par perzidenta pilnvarām. Vai pietiek, ka ievēl tauta? Vai arī japalielina pilnvaras? No otras puses nav daudz cilvēku, kas būtu šī amata cienīgi. Pat sākotnēji populāra VVF beigās jāatīst nebūt tā neauga un nespēja atbrīvoties no stereotipiskas kāzu ģenerāļa lomas - bez aktīvas un provokatīvbas līdzdalības procesos..

Mūsu Satversme ir izveidota

Rakstīja Andrejs (nav pārbaudīts), Sv, 07/03/2011 - 21:14

Mūsu Satversme ir izveidota pārdomāti, augstā profesionālā līmenī. Nav jābūt tautas vēlētam prezidentam. Ja vēlētu tauta  prezidentu- tas radītu nevajadzīgu viedokļu sadursmi, nav mums tādas autoritātes ko tautieši nebūtu "apķēzījuši". Vēlētājam gan būtu  jābūt tiesībām ierakstīt biļetenā savu kandidātu . Tā tas sākumā arī bija.

Tikai ir jabūt tautas vēlētam

Rakstīja Anonīms (nav pārbaudīts), Pk, 06/17/2011 - 16:12

Tikai ir jabūt tautas vēlētam prezidentam, kuram arī būtu tiesibas lemt par profesionāliem un ilgstoši amatos esošiem ministriem, kuriem būtu jāatbild par padarīto.. Patreiz amatos ir tikai politiskas nelgas, kas ir ļoti nekaunīgas un uzpūtīgas personas, visos līmeņos un pasūtījumi tiek doti tikai pa "pazīšanos", ja tūlīt daļu naudas atdosi atpakaļ partijas kasē caur "uzticamiem" cilvēkiem.. Arī milzīgajā ierēdniecības mašīnā ir izveidojušies ģimenes - partijas klani, kur savējiem ir labas algas, kaut nejēgas pēdējie, bet profesionāli zinoši cilvēki nevienam nav vajadzīgi un tiek kalpināti par santīmiem.. Tādēļ jau daudzi pamatā latvieši, redzot šo postu un neredzot izeju ko mainīt Bandītu valstī brauc projām uz citām valstīm, kur likumība ir labāka, kur cilvēkam par padarīto darbu maksā atbilstošu algu.Atceros, kā man vecmāte stāstīja, kā  K.Ulmanis nākot pie varas sasēdināja cietumā dažu labus ministrus, kas bija pazaguši valsts mantu.. un Latvijā sākās uzplaaukums, tādēļ jau Viņu atceras ar labu vārdu. Redz Anglijas tiesa ir uzlikusi arestu Lemberga miljoniem, bet ko Latvijas tiesa var izdarīt... Tikai cilvēkus bargi sodīt par zaptes burciņas nozagšanu!

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Atļautie HTML tagi: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.

Vairāk par formatēšanas iespējām

CAPTCHA
Lai novērstu SPAM nejaucības
Image CAPTCHA
Ievadiet attēlā redzamos simbolus.